Taniec Kathak


Ta forma tańca ma swoje początki w sztuce wędrownych poetów w starożytnych północnych Indiach, których nazywano Kathakami. Ci poeci, występujący na placach w wioskach i na dworach świątynnych, specjalizowali się w opowiadaniu historii i mitów zapisanych na starych manuskryptach i wzbogacali swoje historie żywymi gestami i mimiką. Była to kwintesencja teatru, używano instrumentów, wokalu i stylizowanych gestów aby ożywić historie. Wraz z nadejściem kultury Mughal, Kathak stał się wysublimowaną sztuką kameralną. Patronat nad nią obejmowali różni kochający sztukę władcy i dawali poetom środki na to, aby doskonalili się pod względem dramaturgii i rytmiki i zachwycali elitarne widownie swoim mistrzowskim opanowaniem rytmu i mimiki.

Technika Kathaku dziś charakteryzuje się szybką, rytmiczną pracą stóp dopasowaną do skomplikowanych cykli czasowych. Stopy współgrają z akompaniamentem perkusyjnych instrumentów takich jak tabla i pakhawaj, przy czym tancerz i perkusista często rozpieszczają widzów wirtuozeryjnym pokazem i czarodziejsko pięknym rytmem. Ruchy taneczne zawierają liczne piruety wykonane z zawrotną szybkością i kończące się statycznymi pozami. Część interpretacyjna, która bazuje na legendach o Radha i Krishnie i innych ludowych postaciach, zawiera subtelne gesty i mimikę. Lucknow, Banaras i Jaipur uważa się za trzy szkoły (tzw. gharany), w których ta sztuka była kultywowana i w których aspekty rytmiczne i interpretacyjne zostały dopracowane do perfekcji.

Taniec bollywood


Taniec Bollywood wykorzystywany w indyjskich produkcjach filmowych, korzysta z technik tańców klasycznych i ludowych Indii, z tańca współczesnego zachodniego czy też z tańca brzucha. Wspaniała muzyka, ogromna radość, subtelne uwodzenie, pewna siebie kobiecość, dynamika ruchu i wyrafinowanie tej formy powodują niezmienne zainteresowanie i uznanie ze strony tak kobiet jak i mężczyzn.

Co jest specyfiką tego tańca?
Dynamika, radość, różnorodność ruchów, opisywanie gestami, mimiką i ruchami znaczenia tańca.

Skąd zainteresowanie w Polsce tego typu tańcem?
Wraz z modą na indyjskie filmy na zachodzie i całym świecie, dotarła ona w końcu i do nas. Zaczęło się od filmu 'Czasem słońce czasem deszcz', który trafił na ekrany polskich kin. Potem już coraz częściej mogliśmy obejrzeć indyjski film na dużym ekranie, czy tez kupić go w sklepie. Od około 3 lat w Polsce można się wybrać na cotygodniową imprezę w indyjskich klimatach, zjeść indyjskie dania w oryginalnych restauracjach indyjskich, pójść na indyjskie święto czy koncert czy też uczyć się indyjskich tańców.

Co daje ten taniec?
Ogólną sprawność ruchową (bollywood ma zarówno wolne jak i szybkie piosenki to też przy regularnym treningu można nawet schudnąć ;)), odprężenie po całym dniu pracy/szkoły, przyjemność posłuchania i potańczenia do wspaniałej muzyki, z jednej strony wyciszenie i zrelaksowanie a z drugiej rozerwanie i przede wszystkim dobrą zabawę! Ruchy, których się uczymy można wykorzystać do własnej improwizacji w domu bądź na imprezie lub w konkretnej choreografii, jaką będziemy wspólnie z grupą przygotowywać :)
© Copyright Kinga Malec. Wszystkie prawa zastrzeżone.                                  Powrót do góry | Strona główna | Kontakt