Biografia Kingi Malec


Kinga Malec jest tancerką i choreografem. Urodzona w Warszawie w 1988 roku już we wczesnym dzieciństwie zetknęła się z rozmaitymi stylami i technikami tańca. W wieku pięciu lat rozpoczęła naukę jazdy figurowej na lodzie oraz balet klasyczny pod kierunkiem Montse Gras. W 1996 roku wygrała I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Łyżwiarstwa Figurowego w Stylu Wolnym w Hiszpanii. Równocześnie z łyżwiarstwem figurowym, od szóstego do osiemnastego roku życia, tańczyła również tradycyjne polskie tańce ludowe w Zespole Pieśni i Tańca Varsovia, z którym występowała na licznych koncertach w Polsce, we Francji, Macedonii, Rosji, Chorwacji oraz we Włoszech (Watykan).
Gdy była małą dziewczynką odkryła taniec indyjski, który przerodził się w największą pasję jej życia. Uczyła się tańca bollywood, bharatnatyam i kathaku, pod kierunkiem Magdaleny Niernsee oraz wybitnych mistrzów indyjskich takich jak P. T. Narendran i Sanjib Bhattacharya podczas licznych warsztatów tańca w Polsce. Od kilku lat kształci się w Indiach: w Kathak Academy w Lucknow, pod kierunkiem mistrza Pandit Arjun Mishra, jak również w wysoko cenionej szkole Pandita Birju Maharaja Kalaashram w New Dehli.
Kinga jednocześnie poszerza swoje umiejętności o inne techniki tańca, m.in. barokowy taniec dworski, jazz, taniec współczesny. Jej umiejętności objawiają się również w muzyce: gra na kilku klasycznych instrumentach indyjskich, takich jak harmonium i stustrunowy santoor, pod okiem mistrza Pandita Taruna Bhattacharya.
Kinga Malec występuje jako solistka oraz z zespołem Mohini, którego jest współzałożycielką. Ma na swoim koncie liczne występy w Polsce, w większości krajów europejskich oraz w Izraelu. Swoim tańcem uświetniała wiele imprez kulturalnych oraz festiwali kultury indyjskiej w Polsce: Divali, Holi, Dzień Niepodległości Indii, Dzień Przyjaźni Polsko-Indyjskiej, Międzynarodowy Festiwal Skrzyżowanie Kultur w Warszawie (Warsaw Cross Culture Festival). Występowała z artystami takimi jak Dr. Maria Pomianowska i jej Zespół Polski, Sandesh Popatkar, Aveneendra Sheolikar, Michał Czachowski i jego zespół Incialucia, w programach telewizyjnych Kawa czy Herbata, Jaka to melodia, w reklamie telewizyjnej UPC oraz w serialu 39i pół.
Kinga Malec uczy tańca indyjskiego w ramach regularnych zajęć oraz prowadzi liczne warsztaty taneczne w kraju i za granicą (Niemcy, Włochy, Izrael).
Obecnie studiuje choreografię i techniki tańca na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
© Copyright Kinga Malec. Wszystkie prawa zastrzeżone.                                  Powrót do góry | Strona główna | Kontakt